Conference Program |
Digital Curriculum | Digital Environments | ||
Digital Literacies | Digital Mindset | ||
Digital Professional Practice | Digital Resources | ||
Keynote Address |
01/09/2017 | |||||
8:00 am - 9:00 am | Education Show (Ground Floor Convention Centre) | Registration and arrival tea/coffee | |||
9:00 am - 9:20 am | Room: K-12 Digital Keynotes (Education Show Floor) | Welcome and Housekeeping | |||
9:20 am - 10:20 am | Room: K-12 Digital Keynotes (Education Show Floor) | Keynote Address 1: Teach Differently (Nick Jackson) [More Info] Nick Jackson, Senior Leader - Transforming the Learning, Wirreanda Secondary School, Adelaide, SA | |||
10:20 am - 11:10 am | Education Show (Ground Floor Convention Centre) | Morning Tea | |||
11:05 am - 11:10 am | Various | Move to Break-out sessions | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Clarendon D (Level 2) | A framework for empowering students to tell digital stories [More Info] Darren Gray, Founder, eLearning Video Mastery.com | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Clarendon F (Level 2) | A more effective Virtual Classroom [More Info] James Jenkins, Director of Digital Pedagogy, Canterbury College, QLD | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Hospitality Suite 3 (Level 1) | Developing digital mindset at the Trade College [More Info] Serge Komadina, eLarning Coordinator/Trainer, Australian Industry Trade College, QLD | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Clarendon E (Level 2) | K-6 useful ideas to integrate digital resources into teaching and learning programs [More Info] Grant Jones, STEM Teacher/ ICT Teacher, St Marys Public School, NSW | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Clarendon C (Level 2) | Think Design Think Make [More Info] Nick Jackson, Senior Leader - Transforming the Learning, Wirreanda Secondary School, Adelaide, SA | |||
12:00 pm - 12:10 pm | Various | Move to Break-out sessions | |||
12:10 pm - 1:00 pm | Room: Clarendon D (Level 2) | Data and the Digital Technologies Curriculum: The Forgotten Element [More Info] John Pearce, Tutor, Deakin University, VIC | |||
12:10 pm - 1:00 pm | Room: Clarendon E (Level 2) | Enhancing Mathematical Pedagogy through Hapara Workspace [More Info] Louise Johnston, Leader of STEM and Grade 5/6 Learning Leader, St Peter Apostle Hoppers Crossing, VIC | |||
12:10 pm - 1:00 pm | Room: Hospitality Suite 3 (Level 1) | Getting Serious about 3D Printing [More Info] Nathan Alison, Head of IT and Digital Technologies teacher, St Andrews Christian College, VIC | |||
12:10 pm - 1:00 pm | Room: Clarendon F (Level 2) | Personal Learning Environments [More Info] James Jenkins, Director of Digital Pedagogy, Canterbury College, QLD | |||
1:00 pm - 2:00 pm | Education Show (Ground Floor Convention Centre) | Lunch and Exhibition | |||
1:55 pm - 2:00 pm | Various | Move to Break-out sessions | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Hospitality Suite 3 (Level 1) | Going Digital with Workforce Development [More Info] Mark Dibdin, Senior Systems Training Consultant, TAFE SA | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Clarendon C (Level 2) | Making Beautiful Noise in a Digital Environment using Digital Tools (Part 1) [More Info] Rob Powley, Music Specialist, Rotorua Intermediate School, Rotorua, New Zealand | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Clarendon F (Level 2) | Think Design Think Make (Repeat) [More Info] Nick Jackson, Senior Leader - Transforming the Learning, Wirreanda Secondary School, Adelaide, SA | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Clarendon E (Level 2) | Using connected toys to teach thinking and discovery [More Info] Dean Pearman, Director of Learning Technologies and Innovation, Peninsula Grammar, VIC | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Clarendon D (Level 2) | What 35 years of research says about improving student performance with digital technologies (Part 1) [More Info] Paul Connelly, Head of eLearning, Portside Christian College, SA | |||
2:50 pm - 3:00 pm | Various | Move to Break-out sessions | |||
3:00 pm - 3:50 pm | Room: Hospitality Suite 3 (Level 1) | A Digital Native World [More Info] Sharan King, ICT Integrator, Shore, NSW Vanessa Thurgood, Teacher Librarian, Shore School, NSW | |||
3:00 pm - 3:50 pm | Room: Clarendon D (Level 2) | Applying 35 years of research into improving student performance with digital technologies (Part 2) [More Info] Paul Connelly, Head of eLearning, Portside Christian College, SA | |||
3:00 pm - 3:50 pm | Room: Clarendon E (Level 2) | Brisbane Girls Grammar School - Digital Curriculum [More Info] Brendon Thomas, Director of Technologies, Brisbane Girls Grammar School, QLD | |||
3:00 pm - 3:50 pm | Room: Clarendon F (Level 2) | Combining the ‘Discovering Chinese Pro’ digital curriculum and other resources with classroom interaction [More Info] Belinda Dello-Iacovo, Teacher of Chinese/ Director, Walford Anglican School for Girls SA/ Jiale Zhongwen | |||
3:00 pm - 3:50 pm | Room: Clarendon C (Level 2) | Making Beautiful Noise in a Digital Environment using Digital Tools (Part 2) [More Info] Rob Powley, Music Specialist, Rotorua Intermediate School, Rotorua, New Zealand | |||
02/09/2017 | |||||
8:00 am - 9:00 am | Education Show (Ground Floor Convention Centre) | Registration and arrival tea/coffee | |||
9:00 am - 9:20 am | Room: K-12 Digital Keynotes (Education Show Floor) | Welcome and Housekeeping | |||
9:20 am - 10:20 am | Room: K-12 Digital Keynotes (Education Show Floor) | Keynote Address 2: Get back on that horse (Eleni Kyritsis) [More Info] Eleni Kyritsis, Year 3 Teacher, Firbank Grammar School, VIC | |||
10:20 am - 11:10 am | Education Show (Ground Floor Convention Centre) | Morning Tea | |||
11:05 am - 11:10 am | Various | Move to Break-out sessions | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Clarendon C (Level 2) | Creativity in the classroom [More Info] Eleni Kyritsis, Year 3 Teacher, Firbank Grammar School, VIC | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Clarendon F (Level 2) | Flipping Out! Differentiating with Flipped Learning (Part 1) [More Info] Aimee Shackleton, Technology and Innovation Coach, Balcombe Grammar School | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Clarendon E (Level 2) | How to keep up to date with your own ICT needs for your classroom [More Info] Grant Jones, STEM Teacher/ ICT Teacher, St Marys Public School, NSW | |||
11:10 am - 12:00 pm | Room: Clarendon D (Level 2) | Making, Makerspaces and Design in the Digital Curriculum [More Info] John Pearce, Tutor, Deakin University, VIC | |||
12:00 pm - 12:10 pm | Various | Move to Break-out sessions | |||
12:10 pm - 1:00 pm | Room: Clarendon F (Level 2) | Flipping Out! Differentiating with Flipped Learning (Part 2) [More Info] Aimee Shackleton, Technology and Innovation Coach, Balcombe Grammar School | |||
12:10 pm - 1:00 pm | Room: Clarendon D (Level 2) | Mystery Skype [More Info] Jonathon Roberts, Primary School Teacher, Emmanuel College, QLD | |||
12:10 pm - 1:00 pm | Room: Clarendon C (Level 2) | Reinventing Team Development [More Info] Mark Dibdin, Senior Systems Training Consultant, TAFE SA | |||
1:00 pm - 2:00 pm | Education Show (Ground Floor Convention Centre) | Lunch and Exhibition | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Clarendon E (Level 2) | Is technology the nexus and leverage point for improved mathematic and scientific application? [More Info] Brendon Thomas, Director of Technologies, Brisbane Girls Grammar School, QLD | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Clarendon D (Level 2) | OneNote and the power of Office 365 [More Info] Jonathon Roberts, Primary School Teacher, Emmanuel College, QLD | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Clarendon C (Level 2) | Supporting a flexible model of education for School Based Apprentices and Trainees [More Info] Serge Komadina, eLarning Coordinator/Trainer, Australian Industry Trade College, QLD | |||
2:00 pm - 2:50 pm | Room: Clarendon F (Level 2) | Tinker Time [More Info] Eleni Kyritsis, Year 3 Teacher, Firbank Grammar School, VIC | |||
3:00 pm - 3:30 pm | Room: Clarendon D (Level 2) | Closing and thank you |