31st Annual Hands-On Relay School
 
Below is a list of the current Lab Facilitators:

BASIC

1

Dustin Sorensen

Idaho Power

2

Alex Neydelman

Idaho Power

3

Ray Caruso

NV Energy

4

Pat Lanigan

Pacificorp

5

Shawn Karns

Pacificorp

6

Jim Rezanina

Rocky Mountain Power

7

Jason Carey

Bonneville Power Admin

8

Skip Williams

Bonneville Power Admin

9

Lorene Tilley

Bonneville Power Admin

10

Roger Kurzawa

Bonneville Power Admin

11

Randy Hovland

Grant County PUD

12

Paul Luther

Puget Sound Energy

13

Jonathon Comstock

Salt River Project

14

Tim Wacker

Avista

15

Mark Babin

Avista

16

Martin Andreasen

Energy Northwest

Distribution

1

Terry Shine

Central Electric Cooperative Inc

2

Kevin Hollenbeck

Benton PUD

3

Steve Cray

NV Energy

4

Tom Cornell

NV Energy

5

John Cone

Puget Sound Energy

6

Jim Albright

Puget Sound Energy

Transmission

1

Dennis Lindner

SMUD

2

Paul Jiles

USBR

3

Ethan Carlson

Bonneville Power Admin

4

Tim Dublin

WE Energies

5

Karamjit Chahal

Burbank Water and Power

6

Jason Reynolds

Salt River Project

7

David Downing San Diego Gas & Electric

8

Travis Morton Power Testing & Energization

Generation

1

Jim Matthias

USACE

2

Cody Gatch

PPL Montana

3

Selvin LowRodriguez

Relay Application Innovation

4

Vince Bailey

Puget Sound Energy

5

Michael Roberts

Power Testing & Energization

6

Tim Gloudeman

Power Testing & Energization

Electomechanical

1

Matt Campbell

Puget Sound Energy

2

Eric Call

Salt River Project

3

Brian Campbell

Salt River Project

4

Kieth Peterson Rocky Mountain Power

Doble Beginning

1

Kelly Briggs

Bonneville Power Admin

2

Kevin Clark

Bonneville Power Admin

3

Mark Olson

Pacificorp

4

Mike Nunnelee Bonneville Power Admin

Doble Advanced

1

Don Gillum

Pacificorp

2

Roger Hayes

Bonneville Power Admin

3

Darin Boyd

Bonneville Power Admin

4John WilliamsTacoma Power

Enoserv Beginning

1

Phillip Baker

Pacific Gas & Electric

2

Rob Loch

USBR

3

Frank Sevilla

San Diego Gas & Electric

4

Terry Nicholson Portland General Electric

Enoserv Advanced

1

Chris Reinmuth

Portland General Electric

2

Ken Kimmet

PPL Montana

3

Monty Adams

NW Electric Power Coop

4

Fairel Nichols

Douglas County PUD

Megger

1

   

Manta

1

Chris Fordonski

USACE

2

Barbara Wildoner Pacific Gas & Electric
3Amber OrrKootenai Electric Cooperative

Omicron

1

Harold Cabrera

SMUD

2

John Roberts Salt River Project
Alternate
1
2